" /> Yeni Cesur Medya – Referans Kıbrıs

Yeni Cesur Medya

Yayınlanma Tarihi: 30 Eylül 2014 16:20 


Bilimkurgu edebiyatı için sanırım büyük romancı Asimov’un bir sözü vardı: “Bilimkurgu, geleceği değil, şu anı anlatır” diye. O sebepten, yazının başlığını Aldous Huxley’in meşhur  ters-utopia romanı Yeni Cesur Dünya’dan aparttık.

Dünyanın belli başlı tüm medya organları yavaş yavaş dijital ortama geçiyorlar.  Yüz yıllık geçmişi olan büyük büyük dergiler basılı versiyonlarını kapatıyor. Hemen yanıbaşımızdaki Türkiye’de bile köklü gazeteler dijital yayıncılığa milyon dolarlık yatırımlar yapıp önümüzdeki yıllarda tamamen dijital yayıncılığa geçişin hazırlığını yapıyorlar.

Çoğu insan, araçlar ile amaçları birbirine karıştırmak ile maluldür.  Media ile mediumu birbirine karıştımak da bunlardan biridir. Yani içerik ile iletim araçlarını.

Elbette ki 20. Yüzyılın ortalarında bile uzak mesafedeki iki insanın uzun uzadıya görüşmesinin tek yolu hala mektup’tu.  Kağıdın rengi, kullanılan mürekkebin rengi, el yazısının karakteri hatta ve hatta kullanılan malzemenin kokusu veya dokusu bile mesajın bir parçasıydı.  Bugün intihar mektupları bile Facebook’tan yayınlanıyor.

Teknoloji, her zaman bir iktidar aygıtı oldu. Hatta çoğu zaman teknoloji, iktidarın prestijini sağlamlaştırmasının bir aracı oldu. Yüksek teknoloji, bir diğerine işlevsel üstünlükten çok, bir prestij imgesidir. ABD 80’lerin başından itibaren hemen hemen yarısı hayali olan ama ABD’nin itibari üstünlüğünü sağlamlaştıran “Yıldız Savaşları” projesine milyarlarca dolar aktardı. Onu bırakın, “kişiselleştirilmiş” aygıtlar ve teknolojiye bireysel erişimi yükselten iki ticari ürün dünyayı artık geri dönülmez şekilde değiştirdi. Biri Walkman, diğeri ise kişisel bilgisayarlar.

Hemen hemen bütün primatlarda bir ayin biçimi olan müzik, toplumsal bir ritüel değildi artık.

Bir tek kişisel bilgisayar ile baştan sona bir albüm yapıp, bunu sizden başka kimsenin duyamayacağı şekilde yani sanatın toplum ile yoğrulup oluşturduğu kitlesellikten yoksun, son derece mahrem bir şekilde dinleyebiliyordunuz.

Şu anda bu yazıyı okuyan kişi, elindeki cihazın ekranına bakarak, bundan 100 yıl önce uzak bir gelecek, büyük bir hayal gibi görünen bir şey yapıyor. Elimizdeki akıllı telefonun işlem kapasitesi ise Ay’a yolculuk yapan araçtaki bilgisayarların işlem gücünden çok daha fazla. Depolama kapasiteleri ise sınır tanımaz bir şekilde artıyor. Dünya yörüngesini nasıl kullanılmayan uydulardan oluşan bir çöplüğe çevirdiysek, sanal dünya da çok kısa bir sürede gereksiz, tarihi geçmiş, işlevini kaybetmiş bilgi ile dolu. Artık ne kese kağıdı var ne de bir gün sonra kese kağıdı olacak gazeteler. Sadece gün geçtikçe yığılan bir bilgi dağı var.

Binary yani ikili sayı sistemi Mısırlılar’dan beri biliniyor. Mısırlı vergi memurları bunu çarpma işlemi için kullanıyordu. Liebniz ise Çinli matematikçileri takip ederek kendi ikili sayı sistemi kurallarını oluşturdu. Bugün kullandığımız ve sizin şu anda elinizde tuttuğunuz şu cihaz da tamamen bu sistemle çalışıyor. Yani biraz iddialı da olsa şu anda siz benim yazdıklarımı okuyorsanız bunu belki de 2500 yıl önce yaşamış, Mısırlı bir vergi memuruna borçlusunuz.

Yeni dijital dünya, Mısır’da bir sayfa açtı. Aynen büyük büyük dedelerinin matematikte yaptığı gibi.

O bu hesabı taşlarla yapıyordu siz ise elektronik cihazlarınız ile. Değişmeyen şey ise matematiğin şaşmaz doğruluğu.

Yeni Cesur Dünya’nın şafağında duruyoruz.  Yalnızlaşan, tek başına kalan, zevk peşinde koşan insanın dünyası. Bu dünyaya meydan okuyabilmenin, empatinin, birbirini anlamanın, cevaplar aramanın ve doğrulara varmanın kapasitesi yine kendi olanaklarında gizli.

Kuzey Kıbrıs yeni bir haber portalı kazanıyor.

“Yeni Cesur Medya” bu sebeple zaten, özgürleşmenin, ifade özgürlüğünün, kitleselleşmenin ve paylaşmanın yeni alanı olmalı.

 

 

Uğraş Beratlı

Uğraş Beratlı

Yorum Bırakınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir