14 Kasım 2019 Perşembe

IKBY: “Türkiye’den Resmi Talebimiz Yok”

Yayınlanma Tarihi: 10 Ekim 2014 10:08


Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin, Kobani’ye silah yardımı için koridor açılması konusunda Türkiye’den resmi talepte bulunmadıklarını söyledi.

IŞİD ile PYD güçleri arasında çatışmaların sürdüğü Kobani’ye silah yardımı yapılması için coğrafi olarak tek yol Türkiye.

PKK, HDP ve PYD, Türkiye’den bu yardımın yapılması için bir koridor açılmasını istiyor.

Yardımın geleceği adres olarak ise Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi gösteriliyor.

“Resmi Talep Yok”

Ancak Al Jazeera Turk’ün sorularını yanıtlayan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin, IKBY’nin Türkiye’den bu yönde resmi bir talepte bulunmadığını söyledi.

“Türkiye’den resmen ve direk olarak yapılmış bir talebimiz yok. Fakat Bölgesel Yönetim, uluslararası koalisyona ve uluslararası kamuoyuna birlikte hareket etme, işbirliği yapma, daha etkili yollarla harekete geçme çağrısı yaptı. Türkiye’ye resmi bir talep iletilmedi ama uluslararası koalisyondan genel bir yardım talebi var.”

“Umarım Türkiye Yardıma İzin Verir”

Türkiye’den resmen ve direk bir talebi olmasa da Fuad Hüseyin de, Kobani’ye yardım gönderilecekse bunun tek yolunun Türkiye toprakları olduğunun farkında olduklarının altını çizdi.

“Türkiye topraklarının tek yol olduğunu biz de biliyoruz. Coğrafyanın biz de farkındayız. Kobani, IŞİD tarafından kuşatıldı ve oraya ulaşmanın tek yolu Türkiye sınırı. Türkiye’nin de bu durumun farkında olduğunu biliyoruz. Umarım, Türkiye kendi topraklarından yardım yapılmasına izin verir. Eğer IŞİD, Kobani’nin kontrolünü ele geçirirse hem Kürtler için hem de Türkler için daha büyük bir tehdit olur.”

“Türkler ve Kürtler bu coğrafyada birlikte yaşamaya devam edecek ama IŞİD geçici” diye konuşan Hüseyin, Kobani’de şimdilik görünen en yakın çözümün koalisyon güçlerinin daha etkili müdahalesi olduğunun da altını çizdi.

Kaynak: Gonca Şenay- Al Jazeera Turk

Yorum Bırakınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir