14 Kasım 2019 Perşembe

Koalisyon Kobani’de IŞİD’i vuruyor

Yayınlanma Tarihi: 8 Ekim 2014 15:03


IŞİD ile YPG güçleri arasında yaşanan çatışmalar Kobani’nin doğusundaki Kani Arap Mahallesi ve Mıştenur Tepesi’nde yoğunlaştı. ABD liderliğindeki koalisyon güçleri ise iki bölgedeki IŞİD mevzilerini bombalıyor.

Al Jazeera Türk’ten Burhan Ekinci’nin haberine göre, IŞİD ile PKK’nın Suriye kolu PYD’nin silahlı kanadı YPG güçleri arasında Suriye’nin kuzeyindeki Kürt kasabası Kobani’de (Aynul Arab) süren çatışmalar gece boyu kentin doğusunda yoğunlaştı.

Al Jazeera kaynaklarına göre, Kobani’nin doğusundaki Kani Arap Mahallesi ve Mıştenur Tepesi’nde devam eden çatışmaların ardından IŞİD Mıştenur Tepesi’nde bir miktar daha ilerledi.

Sabah saatlerinde hafifleyen çatışmalar, öğleye doğru yeniden söz konusu iki bölgede yoğunlaştı. ABD liderliğindeki koalisyon güçleri de Kani Arap Mahallesi ve Mıştenur Tepesi’ndeki IŞİD mevzilerini havadan bombalıyor.

Türkiye’de Güvenlik Önlemleri

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün, Suriye’nin kuzeyindeki Kürt kasabası Kobani’yi almak için 20 günü aşkın süredir devam ettirdiği kuşatmaya en etkili hava saldırılarından biri pazartesi gecesi ve salı sabahı düzenlenmişti.

Kasabanın merkezine sızmaya çalışan IŞİD güçleri hava saldırıları sonrasında doğu ve güneydeki birliklerini kasaba girişinin biraz daha gerisinde konuşlandırdı.

Çatışmalar nedeniyle sınır hattının Türkiye tarafında güvenlik önlemleri artırıldı.

Suruç ilçesindeki Mürşitpınar Sınır Kapısı’nın karşısındaki tepedeki tank ve zırhlı araçların bekleyişi sürüyor.

Tepede yaklaşık 20 askeri araç konuşlanmış durumda. Güvenlik güçleri de çatışmaların şiddetlenmesi nedeniyle ‘can güvenliği’ olmadığı gerekçesiyle sivil araç ve vatandaşların Yumurtalık kavşağının ilerisine geçmesine izin vermedi. Ayrıca zırhlı araçların sınır hattı boyunca devriye gezdiği gözlendi.

Kaynak: Al Jazeera Türk

Yorum Bırakınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir