14 Kasım 2019 Perşembe

Merkel: “Türkiye Birşey Yapmıyor”

Yayınlanma Tarihi: 9 Ekim 2014 15:25


Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’yi IŞİD’e karşı birşey yapmamakla eleştirdi. Merkel bununla da kalmadı Ankara’nın tutumunun Almanya’daki Kürtler ve Türkler arasında çatışmalara yol açabileceği endişesini de ortaya koydu.

Frankfurter Allgemeine gazetesinin haberine göre, Federal Parlamento Dışişleri Komisyonu’nda konuşan Angela Merkel, “Aslında bir NATO ülkesinden önceliklerini iyi belirlemesi ve ona göre hareket etmesi beklenir. IŞİD ile mücadele de Ankara açısından öncelikli bir konudur” diyerek Türkiye’yi eleştirdi.

“Olaylar Bize Zarar Veriyor”

Merkel’in, Hamburg’ta Kürtler ile Selefiler arasında önceki gün yaşanan kavgaya atıfta bulunarak, “Ankara’nın tutumu bizi de etkiliyor. Olaylar bize zarar veriyor” dediği de belirtildi.

Merkel, durumun oldukça karışık olduğunu ve radikalleşmeyi endişe ile izlediğini de söyledi.

“Kürtler, Türkleri Hedef Alabilir”

Öte yandan, Der Spiegel’in bildirdiğine göre, Almanya İç İstihbarat Teşkilatı BKA, Kobani gösterilerinin yayılabileceği uyarısında bulundu.

Der Spiegel BKA’nın, Türkiye’nin IŞİD’e karşı harekete geçmemesini eleştiren Kürtlerin, Almanya’da Selefilerin yanında, önümüzdeki günlerde Türkleri de hedef alabileceği yönünde rapor hazırladığını yazdı.

Yorum Bırakınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir